Zadania do wykonania po przeczytaniu Dziadów części III
Wszystkie poniższe zadania opierają się na tekście literackim. Są one tak skonstruowane, aby każdy, kto przeczytał tekst, był w stanie je zrealizować. Udzielenie samodzielnej odpowiedzi na wszystkie pytania jest więc w zasięgu twoich możliwości. Zadania prowadzą cię przez kolejne części dramatu - niezbędne jest posługiwanie się tekstem Dziadów do ich realizacji. Pomogą ci one zrozumieć wymowę utworu.
-
Określ czas i miejsce zdarzeń, uczestników oraz tematykę poszczególnych scen dramatu, rozpoczynając od prologu a kończąc na Scenie IX.
-
Na podstawie dedykacji i wstępu autora wskaż na kontekst historyczny i religijny utworu. W jakim świetle Mickiewicz przedstawia Polskę i Polaków?
-
Na podstawie Sceny I określ, jakie represje spotkały młodych Polaków uwięzionych przez Nowosilcowa. Jaki stosunek mają oni do tego, co ich spotkało?
-
Ponownie przeczytaj wypowiedzi, pieśni oraz wizje Konrada w Scenie I. Jaki portret bohatera wyłania się z tych fragmentów?
-
Scharakteryzuj Konrada na podstawie Sceny II - Wielkiej Improwizacji. Zastanów się, w jakim stopniu Konrad reprezentuje poniższe postawy: buntownik, bluźnierca, patriota, męczennik, reprezentant prometeizmu, bohater romantyczny.
-
Wypisz z Wielkiej Improwizacji cytaty ukazujące stosunek Konrada do ludzkości. Sformułuj własny wniosek.
-
Zinterpretuj zakończenie Sceny II - co się stało z Konradem i jaką rolę odegrały w tym duchy?
-
Zapoznaj się z wpisem Dziady - wszystkie przemiany Konrada. Na tej podstawie uzupełnij charakterystykę Konrada z punktu 5 o treści wynikające z uwzględnienia wymowy całego utworu.
-
Zapoznaj się z wpisem Dziady - dramat mistyczny.
-
Przedstaw w punktach poszczególne sceny widzenia księdza Piotra. W jaki sposób realizuje się w nim mesjanizm?
-
Co o Senatorze mówi nam jego sen? Odpowiedz na podstawie Sceny VI.
-
Na podstawie Sceny VII - Salon Warszawski scharakteryzuj dwie grupy Polaków zgodnie z podziałem rysującym się w utworze, a więc na towarzystwo stolikowe oraz grupę stojące pod drzwiami. Jakie tematy podejmują w rozmowach, jaki jest ich stosunek do sytuacji w kraju?
-
Fałsz, cynizm, perfidia, podłość - zilustruj te cechy Senatora Nowosilcowa konkretnymi cytatami i postępowaniem bohatera na przykładzie Sceny VIII.
-
Jak Ustęp Dziadów części III ukazuje Rosję i Rosjan?
-
Jakie uniwersalne motywy znaleźć można w Dziadach części III. Udziel odpowiedzi w formie komentarza do tego posta.