Zadania do lektury
-
Akcja Pana Tadeusza toczy się w Soplicowie, fikcyjnej miejscowości leżącej w okolicach Nowogródka, w 1811 i 1812 roku. Znajdź te tereny na mapie i ustal, w jakiej sytuacji politycznej znajdowała się wtedy Polska.
-
Cały tytuł poematu brzmi: Pan Tadeusz czyli Ostatni zajazd na Litwie: historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem. Korzystając z definicji pojęcia zajazd zawartej w linku, opisz w kilku słowach, jak wyglądał zajazd w Panu Tadeuszu.
-
Zapoznaj się z wpisem na temat kontekstów historycznych w Panu Tadeuszu. Która z postaci lub które z wydarzeń historycznych miało twoim zdaniem największe znaczenie dla bohaterów utworu?
-
Na podstawie inwokacji oraz epilogu do Pana Tadeusza przedstaw genezę powstania utworu.
-
Na podstawie znajomości utworu ustal, co robił Tadeusz podczas kolejnych 5 dni, podczas których toczyła się akcja eposu w 1811 roku.
-
Porównaj dwie wersje wydarzeń wokół śmierci stolnika Horeszki - jedną przedstawioną przez Gerwazego Hrabiemu w Księdze II, a drugą ukazaną w relacji umierającego księdza Robaka w Księdzie X. Na czym polegają i z czego wynikają różnice? Które z informacji krążących na temat Jacka Soplicy należy w świetle spowiedzi księdza Robaka uznać za “fake news”?
-
Czym różni się tryb życia mieszkańców zaścianka Dobrzyn od trybu życia mieszkańców i gości Soplicowa?
-
W jaki sposób Gerwazy zmanipulował Dobrzyńskich, namawiając ich na udział w zajeździe na Sopliców? Udziel odpowiedzi w oparciu on Księgę VII.
-
Przedstaw trzy zaręczone pary z XII Księgi Pana Tadeusza. Której z nich wróżysz najszczęśliwszą wspólną przyszłość? Odpowiedź uzasadnij.
-
Jaką zmianę w życiu włościan - poddanych Soplicowskiej szlachty, postanowili wprowadzić Tadeusz i Zosia? Na jakie konsekwencje w związku z tym się zgodzili? Co mówi nam to o młodych bohaterach utworu?